Teff Çayı Ne İşe Yarar

Zayıflamak denilince akıllara ilk sırada gelen teff tohumlu çay, üstün performansı ve doğal içeriğiyle akıllara hemen teff çayı ne işe yarar sorunu getiriyor. Teff zayıflama çayı metabolizmanızı hızlandırarak sizlere doğal bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Peki nedir bu metabolizma ve nasıl çalışır?

Bazal metabolizma hızı hesaplama adımlarından ilki ağırlığınızla ilgilidir. Kilonuzu 10 ile çarpın. Örneğin 80 kilogram ağırlığındaysanız, ilk adımdan 80 kere 10, 800 gelecektir.

Boyunuzun ölçüsü bazal metabolizma hesabının ikinci adımıdır. Santimetre cinsinden ölçtüğünüz boyunuzu 6,25 ile çarpın. Örneğin 180 santimetre boya sahipseniz, 180 kere 6,25 çarpma işleminden 1125 gelecektir.

Bazal metabolizma hesaplamasının üçüncü adımında yaş işin içine katılır.

Bunun nedeni yaşı artan insanların daha pasif hayata yönelmeleri bu nedenle daha çok kalori almaya meyilli olmalarıdır. Burada yaşınızı doğru alarak yazmanız hesabın doğru çıkabilmesi için gereklidir. Yaşınızı yıl cinsinden alıp bunu 5 ile çarpın. Örneğin 25 yaşındaysanız, 25 kere 5 işleminin sonucunda 125 gelecektir.

Cinsiyet bazal metabolizma hesabında kullanılan diğer faktördür. Şunu söylemek gerekir ki erkekler aynı yaş, ağırlık ve boyda oldukları kadınlardan daha çok kaloriye ihtiyaç duyarlar. Eğer erkek iseniz sonuca 5 eklemeniz, kadın iseniz sonuçtan 161 çıkarmanız gerekecektir.

Bazal metabolizma hesaplama formülünden yukarıda verdiğimiz örnekteki kişi eğer erkekse bazal metabolizma hızı 80*10+180*6,25-25*5+5 = 1805. Yani bu standartlardaki bir kişi beyin, kalp, karaciğer, böbrek ve kas faaliyetleri için 1805 kilo kaloriye ihtiyaç duyar.

Genelde gün boyu sabit ve hareketsiz kalmayız.

Aktivite hızını da hesabımıza katmalıyız. Son bulunan değer hareket durumuna göre belirli sabitlerle çarpılmalıdır. Çok az veya hiç egzersiz yapmayan kişi 1,2 ile ortalama bir egzersiz yapan 1,4 ile yoğun egzersiz programı uygulayan kişi 1,8 ile çarpmalıdır. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz kişi çok az veya hiç egzersiz yapmıyorsa için metabolizması 1805 * 1,2 = 2166 kilo kaloridir.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir Nasıl Hesaplanır konumuzu tamamlamadan önce örnekte verdiğimiz kişinin kilo alması veya vermesi için günlük ne kadar tüketmesi gerektiğini söyleyelim. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kişinin, kilo alması için günde 2166 kilo kaloriden daha fazla, vermesi için ise 2166 kilo kaloriden daha az tüketmesi gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
Merhaba..
Merhaba :) Sorularınızı whatsapp üzerinden sorabilirsiniz.