Yağ Yakmak İçin En Doğru Zaman

Yağ Yakmak İçin En Doğru Zaman Nedir

Vücudun yağ yakması için en doğru zaman hangisidir? Araştırmalara göre sabah saatlerinde vücut daha çok yağ yakmaya meyillidir. Bunun sebebi, basit bir anlatımla kan şeker seviyesinin en düşük olduğu zaman sabah saatleridir. Çünkü vücut gece boyu kandaki şekeri kullanır. Vücudunuz enerji için ikinci olarak kullandığı yağı kullanmaya başlar.

Ayrıca, hormonlar sabah saatlerinde en üst noktaya çıkma eğilimindedir. Uzmanlar bunu günlük ritim şeklinde adlandırırlar. Peki, günlük ritim nedir? Günlük ritim: vücutta yaklaşık 24 saatte bir gerçekleşen fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişikliklerdir. Yağ yakmada etkili olan kortizol da sabah saatlerinde en yüksek seviyesindedir. Bu yüzden de Teff tohumlu çay sabah kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına içilmelidir.

Kortizol stresle alakalı bir hormondur.

Kortizol sabah saatlerinde en yüksek seviyesinde olan tek yağ yakıcı hormon mudur? Bu soruyu hayır olarak gönül rahatlığıyla cevaplayabilmek için egzersiz yapan bir vücuda ihtiyacımız vardır. Egzersiz tek başına vücut için yağ yakıcı olmasının yanında sabah yapıldığında kortizol ve diğer hormonların etkisiyle ekstra yağ yakma özelliği vardır.

Konu açılmışken, sağlık için en uygun egzersiz zamanı ise tartışmalı olsa da öğleden sonra ve gece saatleri olarak çok sayıda uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi, bu saatlerde stres sağlayan hormonların aşağı seviyelere düşmesidir. Bu, sizin daha yorgun hissetmenize neden olur.

Son olarak, yağ yakmak için en iyi zaman yazımızı özetlersek, sabah saatleri Teff Tohumlu Çayla yağ yakmak için en uygun zamanlardır. Yapılan kahvaltıdaki yiyeceklerin ne olduğu ve egzersizde yapacağınız hareketler de neyi yaktığınızı etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
Merhaba..
Merhaba :) Sorularınızı whatsapp üzerinden sorabilirsiniz.